تبلیغات
قطره زندگی - آیین های طلب باران در ایران
وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ سلام به وبلاگ ما خوش آمدید امیدوارم با نظرات خود ما را در پیشبرد اهداف این وبلاگ یاری نمایید.عزیزانم ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبروست. هر کدام از ما چگونه از آب های ایران می توانیم بهتر نگهداری و استفاده کنیم
اولین تمدن های بشری در کنار منابع آب شکل گرفت.وجود آب همواره آبادانی و زندگی و نبود آن، تباهی وویرانی را به دنبال داشته است. از آن جا که کشور ما در یک منطقه ی خشک و کم آب قرار گرفته است، نیاکان ما علاوه بر انجام اقدامات بسیار هوشمندانه جهت تولید، اکتشاف و استخراج آب همواره از خداوند جهت حفظ ایران زمین از خشک سالی استمدد طلبیده اند.از مطالعه اساطیر و آیینها و مناسک و رسوم مختلف مردم در سراسر جهان بر می‌آید که آب همواره به عنوان «بن مایه آفرینش» و بارور کننده و زاینده مورد تقدیس و ستایش بوده است و همواره اقوام گوناگون برای آن سرشتی جادویی قائل بوده اند.
در حوزه‌های گوناگون فرهنگی و با توجه به جغرافیای بومی آیینها، باورداشت های گوناگونی در مورد آب مشاهده می شود. یکی از این حوزه‌های فرهنگی ایران است که با توجه به خصوصیات جغرافیایی اقلیمهای متفاوتی را در بر می‌گیرد.http://falshbaner.persiangig.com/image/nazar/4.gif

در بیشتر این آیینها، ترس از خشکسالی به چشم می‌خورد؛ از همین روی، مراسمی چون عروسی آب و دعاهای باران و نماز و نیایش برای طلب باران... برای باران خواهی پدید می‌آید؛ پس آب به عنوان یکی از ارزشمندترین آفریدگان پروردگار محسوب می شود. آب علاوه بر جایگاه آن در کشاورزی، در فرهنگ و ادب عامه به دلایلی دیگر نیز اهمیت دارد.
در فرهنگ شیعی آب یادآور صحرای کربلا و فداکاری حضرت ابوالفضل العباس(ع) است و می بینیم که سقاخانه های زیادی شکل می گیرد که در آن به مردم توصیه می شود آبی بنوشند و بر امام حسین(ع) سلام دهند و لعنت حق بر یزید روا دارند. به همین طریق برخی چشمه ها از نظر اعتقادی دارای احترام هستند و آن را قدمگاه امامزاده ای می دانند. چشمه ای مثل “چشمه علی” بسیار نزد مردم معروف است. شاید مردم ما با دادن این تقدس به چشمه سعی داشتند منابع آبی را حفظ کنند تا کسی آن را آلوده نکند. آب انبارها نیز یکی از منابع مهم برای ذخیره آب شرب و کشاورزی بوده و می بینیم که وقف نامه هایی در این زمینه وجود دارد. آئین های باران خواهی و بند آمدن باران یعنی آفتاب خواهی در گذشته نه چندان دور در همه مناطق ایران رایج بوده و هنوز هم در برخی از نقاط ایران وجود دارد. " باران خواهی در ایران به دو روش انفرادی و گروهی انجام می‌شود: 
دزدین ناودان در مراغه، کار نکردن در روز پنج شنبه در میناب، سوار شدن بر یک شاخه به عنوان اسب در لرستان، و ... از روش‌های تمنای باران به شکل انفرادی هستند.
اما اکثر مراسم طلب باران در ایران به شکل فعالیت گروهی است و با ساز و آواز و رقص آیینی، یا نماز و دعا همراه می‌شود. باران خواهی با ابزاری همچون زنبیل، علم، تابوت، قاشق، جارو، قیچی، نان، عروسک، مشک، سنگ و با حیواناتی همچون درازگوش، روباه و خروس در بسیاری از نقاط و به روش‌های متنوع برگزار می‌شود. مراسم باران خواهی یا دعای باران در نتیجه ارتباط بین انسان و اعتقادات و نیایش های او با خالق است.
برچسب ها: طلب باران، ایین های ایرانی، کم آبی، جغرافیای بومی، چشمه علی،

تاریخ : پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 | 03:50 ب.ظ | نویسنده : شکوفه احمدپور سامانی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.